Поділ депозитних вкладів при поділі майна подружжя

Останнім часом посилюється тенденція електронного обігу грошей, у зв’язку з чим спілне майно подружжя складається не лише з рухомого та нерухомого майна, але й, вагомо, з коштів, які перебуваються на депозитних та поточних рахунках в банках.

При цьому, при розірванні шлюбу та до подачі позову про поділ спільного майна подружжя трапляється, що один або обоє з подружжя знімають всі кошти з рахунків, які є спільною сумісною власністю для запобігання їх подальшому поділу в судовому порядку.

Таким чином виникають наступні питання:
1) Чи всі “електронні” кошти підлягають поділу?
2) Чи можливо добитися поділу та повернення раніше знятих з рахунків коштів через суд?

Кошти, відповідно до частини другої ст. 61 Сімейного кодексу України, такі як заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, одержані одним із подружжя, є об’єктом права спільної сумісної власності та підлягають поділу.

Кошти, що не підлягають поділу: ті, які покладені на рахунки в банках до укладення шлюбу, були отримані в результаті укладенні договору дарування, спадкування, як премія, нагорода, стягнена моральна шкода за рішенням суду, страхові суми та ін. відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України.

При цьому в п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про право на шлюб, розірвання шлюбу, визнання його недійсним та поділ спільного майна подружжя» від 21 грудня 2007 року за № 11 роз’яснено для врахування судами, що у випадках поділу грошових сум (вкладів), внесених у банківські (фінансові) установи за договорами банківського вкладу (депозиту) за рахунок заробітної плати, пенсії, стипендії, інших доходів подружжя, права зазначених установ не зачіпаються.

Таким чином, незалежно від джерел походження, кошти, які перебувають на розрахункових рахунках кожного з подружжя, які були покладені під час шлюбу (та не були отримані в результаті укладенні договору дарування, спадкування, як премія, нагорода, стягнена моральна шкода за рішенням суду, страхові суми та ін. відповідно до ст. 57 Сімейного кодексу України) підлягають поділу у рівних частках, навіть якщо це стипендія, пенсія та ІНШІ доходи.

Окрему увагу слід приділити моменту відкриття таких вкладів. Якщо один з подружжя надасть докази суду щодо фактичного припинення шлюбних відносин, судове рішення про встановлення режиму окремого проживання подружжя, факт звернення позивача із позовом про розірвання шлюбу із відповідачем із підстав окремого проживання щодо під час якого були набуті ці кошти, то суд може змінити свою позицію щодо правового статусу майна зі спільної сумісної власності на особисту приватну власність.

Таким чином, суди задовольняють вимоги сторін щодо поділу коштів, які були були покладені ними в банк під час шлюбу, та зняті після їх розлучення.